Guillaume de Machaut

Van Wikipedia
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Dit artikel is gesjreve (of begós) in 't Mestreechs. Laes hie wie v'r mit de versjillende saorte Limburgs ómgaon.


Guillaume de Machaut (oong. 1300, Reims - 13 april 1377 Reims) is 'ne Middeliewse Campagnoise kompenis in de vocaol meziek en de Gregoriaanse zaank. Heer waor actief in de 14de iew en is bekind um kompesities wie de Ballade (middel-14de iew) en versjèllende mèsmeziek.

'n Aontal toenaongevende opnaomes vaan häöm zien hei-oonder te leze:

Jaor Album Ensemble Dirizjent Pleetsjesmerk
1973 Chansons – Vol. 1 Studio der Frühen Musik Thomas Binkley EMI[1]
1973 Chansons – Vol. 2 Studio der Frühen Musik Thomas Binkley EMI[2]
1983 The Mirror of Narcissus Gothic Voices Christopher Page Hyperion CDA66087[3]
1989 Messe de Notre Dame The Hilliard Ensemble Paul Hillier Hyperion[4]
1994 Remede de Fortune Ensemble Project Ars Nova Robert Mealy New Albion Records NA068CD[5]
1996 La Messe de Nostre Dame / Le Voir Dit Oxford Camerata Jeremy Summerly Naxos[6]
1997 Dreams in the Pleasure Garden: Chansons Orlando Consort DG 477 6731[7]
2002 Les motets Ensemble Musica Nova Lucien Kandel Harmonia Mundi[8]
2003 Guillaume de Machaut: Unrequited Liber UnUsualis LU 1001[9]
2004 Motets The Hilliard Ensemble ECM[10]
2007 Je, Guillaumes dessus nommez Ensemble Gilles Binchois Dominique Vellard Cantus C 9804–6
2009 Ballades Ensemble Musica Nova Lucien Kandel Æon AECD 0982[11]
2009 Guillaume de Machaut: Messe de Nostre Dame Diabolus in Musica Antoine Guerber Alpha 132
2010 Messe Notre-Dame Ensemble Musica Nova Lucien Kandel Æon AECD 1093[12]
2011 Sacred and Secular music Ensemble Gilles Binchois Dominique Vellard Brilliant Classics 94217[13]
  1. Chansons. / Vol. 1. WorldCat. OCLC 781149063. 
  2. Chansons. / Vol. 2. WorldCat. OCLC 781149082. 
  3. The Mirror of Narcissus: songs. WorldCat. OCLC 10757687. 
  4. Messe de Notre Dame. WorldCat. OCLC 1074350690. 
  5. Remede de Fortune. WorldCat. OCLC 1131668230. 
  6. La Messe de Nostre Dame.: Le Voir Dit. WorldCat. OCLC 313671113. 
  7. Dreams in the Pleasure Garden: Chansons. WorldCat. OCLC 40717514. 
  8. Les motets. WorldCat. OCLC 490976854. 
  9. Unrequited. WorldCat. OCLC 918449957. 
  10. Motets. WorldCat. OCLC 55211214. 
  11. Ballades. WorldCat. OCLC 837376789. 
  12. Messe Notre-Dame. WorldCat. OCLC 994860938. 
  13. Sacred and Secular music. WorldCat. OCLC 793470624. 
Aafkomstig van Wikipedia, de Vriej Encyclopedie. "https://li.wikipedia.org/w/index.php?title=Guillaume_de_Machaut&oldid=454921"